Odlični nastupi varaždinskih trkača na 24. Zagrebačkom maratonu

Zagrebački maraton koji je održan po kišovitom i vjetrovitom vremenu bio je i ekipno državno prvenstvo, a članovi TK Marathon 95 i AK Sloboda postigli su odlične rezultate. U ekipnom prvenstvu Hrvatske naslove prvaka Hrvatske kod seniora osvojili su maratonci AK Sljeme. Drugo mjesto pripalo je AK Forca, a treće AK Svetice.

Na 24. Zagrebačkom maratonu, Jasmina Ilijaš je potvrdila da spada u red najboljih varaždinskih maratonki i s izvrsnim rezultatom 2:59:33 osvojila je odlično deveto mjesto.

Ekipni ženski uspjeh upotpunila je Ana Pavčec-Kregar istrčavši tek svoj drugi maraton za 3:27:28. Treća članica brončane ekipe bila je Viktorija Sakač koja je istrčala svoj prvi maraton za 3:55:13 i time dala veliki doprinos ovom velikom uspjehu za naš klub.

Posebno je vrijedno istaknuti da su sve tri maratonke kluba trčale takozvani negativ split (Jasmina 1:31+1:28, Ana 1:45+1:42, Viktorija 2:00+1:55), odnosno drugi dio brže od prvog, a što nije baš uobičajno iako je jako ‘korisno’.

Muški dio maratonci također su imali odličan nastup i s ukupnim vremenom 8:45:55 (zbroj najbrža tri trkača) osvojili peto mjesto u nikad jačoj konkurenciji za ekipno državno prvenstvo.

Već očekivano, najbrži je bio Goran Pongračić koji je s vremenom 2:50:29 osvojio 19. mjesto, Damir Matotek maraton je završio u vremenu 2:52:07 (22. mjesto), Mario Pongračić s 3:03:19 (38. mjesto), Antun Belošević s 3:36:20 (98. mjesto) i Ladislav Gregorinčić – 3:40:18 (114. mjesto).

Muška ekipa AK Sloboda u sastavu Goričanec, Cenko, Artić zauzela je solidno 6. mjesto. Bio je to prvi ekipni nastup maratonaca Slobode nakon više od 25 godina.

Kod seniorki, najbolje su bile maratonke AK Maksimir, dok AK Sloboda nije postavio seniorsku žensku ekipu. U ovoj utrci solidan nastup imala je slobodašica Valentina Belović koja je u pojedinačnoj konkurenciji od 51 natjecateljke osvojila 14. mjesto s rezultatom 3:12,19, što je njezin osobni rekord i 7. rezultat sezone u Hrvatskoj .

Pojedinačni pobjednik maratona je Etiopljanin Gadisu Birhanua Shumiea sa rekordom staze 2;13:10 što je cijelu minutu bolje od starog rekorda. Drugi je na cilj stigao njegov sunarodnjak Feyera Gemeda Dadi (2;14:40), a treći je bio Kenijac Silas Kiprono Too (2;15:56).

Najbolji hrvatski maratonac bio je Zoran Žilić koji je na cilj stigao kao 7., u vremenu 2;33:27. U pojedinačnoj konkurenciji nastupilo je 253 maratonca a Slobodini predstavnici također su postigli svoje osobne rekorde. Na 20. mjesto smjestio se Igor Goričanec 2:50,24, na 21. mjesto smjestio se Tihomir Cenko 2:51,22 i Zvonko Artić na 43. mjesto sa vremenom 3:06,21.

U svim kategorijama nastupilo je više od 10.000 trkača.